KONKURS „MIESZKAMY I WYPOCZYWAMY NAD WDĄ” – Zestaw zadań nr 6

Jakie zwierzęta Wdeckiego Parku Krajobrazowego opisano poniżej? Wśród nich umieszczono też jedną roślinę. W odpowiedzi należy podać kolejno rozwiązania krzyżówki oraz hasło ze środkowej kolumny.

  1. Duży ptak spotykany w wilgotnych obniżeniach terenu, z charakterystycznym pióropuszem w ogonie; jego głos to klangor. Na zimę odlatuje w cieplejsze rejony.
  2. Duży ssak łowny, przodek jednego ze zwierząt hodowlanych. Wszystkożerny, lubi tarzać się w błocie, żyje w grupach rodzinnych. Samiec ma spore fajki i szable.
  3. Duży ptak drapieżny, żyjący nad wodami. Żywi się rybami i ptakami wodnymi. Niesłusznie nadaję mu się nazwę orła. Spotykany m. in. w rezerwacie Miedzno.  
  4. Ssak latający, posługuje się echolokacją, poluje na owady. Brunatny i szary to wielkouchy.
  5. Płaz bezogonowy (popularnie, choć niedokładnie żaba) o zależnym od środowiska ubarwieniu. Żywi się owadami i pająkami. Dzięki przylgom na palcach może się wspinać na drzewa (….. drzewna).
  6. Ryba rzeczna z rodziny łososiowatych, poławiana na sztuczną muchę wędkarską. Żyje w wodach o bystrym nurcie (w tym we Wdzie). Latem szuka kamienistych płycizn. Wrażliwa na zanieczyszczenia wody. Ma nazwę podobną do drzewa miododajnego.
  7. Duża ryba drapieżna (do 1,5 m długości), żyjąca m. in. we Wdzie i Zalewach Żurskim oraz Gródeckim. Ma bardzo szeroki, spłaszczony pysk i cenione mięso. Łowi się ją często na spinning.
  8. Jedyny jadowity wąż w Polsce, o charakterystycznej łamanej linii na grzbiecie (wstęga kainowa). Żywi się myszami, żabami, ptakami. Często wygrzewa się w słońcu.
  9. Ziemnowodny gryzoń o nocnym trybie życia. Buduje tamy i żeremia. Na Wdę powrócił (przy pomocy człowieka) w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. Objęty ochroną, rozmnożył się, czyniąc wiele szkód w środowisku.
  10. Drzewo zwane też topolą drżącą. Szybko rośnie. Jest gatunkiem pionierskim – na „pustkach” pojawia się jako jedno z pierwszych drzew. Według podań zrobionym z niej kołkiem można było unieszkodliwić wampira. Dało nazwę miejscowości, w której znajduje się siedziba Wdeckiego Parku Krajobrazowego – choć legenda mówi inaczej.

Zgodnie z regulaminem odpowiedzi należy nadsyłać na adres mailowybczw@poczta.onet.pl lub  prezes@bractwoczarnejwody.org.pl z wpisem w temacie „Konkurs Wda – zestaw 6”. Czas na odpowiedź do wtorku 12 listopada włącznie.

  • Każda nadesłana odpowiedź powinna zawierać: nazwisko, imię i wiek autora oraz dokładny adres zamieszkania.

LISTA NAGRODZONYCH ZA ODPOWIEDZI NA 4 ZESTAW PYTAŃ

  1. Banasiak Zdzisław (Nowe, woj. kujawsko-pomorskie)
  2. Biront Bartłomiej (Zamość, woj. lubelskie)
  3. Kasperek Lucyna (Buczek, woj. kujawsko-pomorskie)
  4. Komorowska Oliwia (Gdańsk)
  5. Rycka-Chudecka Anna (Żur, woj. kujawsko-pomorskie)
  6. Szulta Wojciech (Osie, woj. kujawsko-pomorskie)
  7. Tomczyński Jakub (Kalisz, woj. wielkopolskie)
  8. Żemojtel Jakub (Gdańsk)

Odpowiedzi nadesłało 137 osób. Nagrody książkowe funduje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Bractwo Czarnej Wody i Wdecki Park Krajobrazowy.

MIESZKAMY I WYPOCZYWAMY NAD WDĄ Zestaw 4 – Odpowiedzi

  1. Na zakolurzeka podcina (podmywa) jeden brzeg, na przeciwnym osadza niesiony materiał. W uproszczeniu nurt rzeki na zakrętach przesuwa się ze środka ku brzegowi i podmywa brzeg, w który uderza. Na brzegu przeciwległym woda płynie najwolniej, więc osadza część niesionego piasku. Nie zależy to od głębokości rzeki. Czyli odpowiedź a).
  2. Wda przepływa przez jeziora Wieckie, Lubiszewskie i Wdzydze. Jezioro Karsińskie leży około 30 km, a Borzechowskie Wielkie około 1,5 km od Wdy. Kałębie łączy się z Wdą poprzez rzekę Kałębnica. Odpowiedź c).
  3. Rosiczka chwyta owady przy pomocy liści. Owad jest unieruchomiony przez lepką substancję i zamkniecie liścia. Odpowiedź b).
  4. Jedyną fałszywą wypowiedzią o księdzu Sychcie jest stwierdzenie, że był autorem przekładów dzieł o tematyce religijnej. Faktycznie w latach 1941-45 ukrywał się w Osiu u pąństwa Sokołowskich i Nogów, ścigany p[rzez gestapo za działalność patriotyczną. Wtedy to zbierał materiały do słownika kociewskiego. Odpowiedź d).
  5. Od drugiej połowy X wieku do 1227 i  1282 do 1308 roku Pomorze Gdańskie często wchodziło w skład Polski piastowskiej bądź jako dzielnica uznawało polskie zwierzchnictwo. W latach 1308-1466 było częścią państwa krzyżackiego. Następnie do 1772 roku było w Rzeczypospolitej. Po I rozbiorze weszło w skład Królestwa Pruskiego, potem Cesarstwa Niemieckiego. Od 1920 roku do czasów obecnych było w Polsce z przerwą 1939-1945 na III Rzeszę (Niemcy hitlerowskie). Wobec tego prawidłowa odpowiedź to b).
  6. W bitwie pod Błędnem 26-27 października 1944 roku przeciw hitlerowcom walczyli partyzanci Armii Krajowej z grup Huberta Bukowskiego „Sójki” i Feliksa Warczaka „Becha”, grupy desantowe radzieckie porucznika „Saszy” i kapitana „Wiktora” oraz Ludowego Wojska Polskiego podporucznika Stanisłąwa Mikielewicza „Staśka”. W tym czasie ruch oporu był już scalony, Armia Radziecka pojawiła się tu w lutym 1945 roku, a brygada „Łupaszki” działała w Borach Tucholskich od kwietnia do listopada 1946 roku. Prawidłową odpowiedzią jest a).
  7. We Wdeckim Parku znaleziono ślady pól i osady sprzed 2000 lat. Jest to odkrycie na skalę europejską. Choć pewnie kieł mamuta, kurhan grobowy z wyposażeniem czy łódź św. Wojciecha byłyby równie sensacyjne. Czyli odpowiedź c).
  8. Misja pruska św. Wojciecha to kwiecień roku 997, więc w 2020 roku miną już 1023 lata. Siedemdziesiąt pięć lat temu (licząc od 2020) na naszych terenach ustały działania wojenne, ale dopiero pod koniec marca, nie w styczniu. W lutym 2020 minie 90 lat od otwarcia elektrowni w Żurze. Czyli należało przyjąć, ze obchodzić będziemy 100-lecie powrotu Pomorza do Polski – odpowiedź b).

KOMENTARZ autora pytań:

  1. Mimo pozornej łatwości testu, bo przecież podano odpowiedzi, tylko pytanie 7 – o odkrycie archeologiczne – nie doczekało się żadnej błędnej odpowiedzi. 
  2. Pytanie 8 zawierało pewne przekłamanie, zauważone przez autora dopiero po ich  opublikowaniu. Armia gen Józefa Hallera zajmowała Pomorze Gdańskie w dniach 17 stycznia – 11 lutego 1920 roku, czyli rocznica powrotu do Polski będzie obchodzona w północnej części Pomorza również w lutym. Sam błąd autora nie mógł być co prawda przyczyną nieprawidłowego rozwiązania, jednak odpowiedź c) była mocno zbliżona do prawidłowej. Wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść uczestników, więc odpowiedź c) też uznano za właściwą. W żadnym razie prawidłowe nie mogły być a) i d). Należą się jednak uczestnikom konkursu przeprosiny, co niniejszym czynię.   
  3. Nadal sporo uczestników ma prawie równe szanse na końcowe zwycięstwo, choć jeszcze mniej jest osób, które dotychczas nie straciły żadnego punktu. 
  4. Tym razem wylosowano znowu dwie dodatkowe nagrody. Dzięki temu 36 osób zdobyło książki..
1,5%

Przekaż 1% naszej organizacji

„Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP”
Dane

Adres:
Bractwo Czarnej Wody
ul. Rynek 2
86-150 Osie
tel. 052 33 29 568
Konto: Bank Spółdzielczy w Osiu 49 8169 0006 0010 5734 2000 0010
KRS 0000003678
NIP 559-18-17-154

Prezes:
Józef Malinowski
ul. Kopernika 3
86-150 Osie
tel. 530 702 068
bczw@poczta.onet.pl
prezes@bractwoczarnejwody.org.pl

Zielony Punkt Kontrolny