Nad Wdą 2017

W sobotę i niedzielę 10-11 czerwca (część zawodników przyjechała już piątek) odbyła się Ogólnopolska Impreza na Orientację „Nad Wdą 2017”. Po raz pierwszy nasze zawody zyskały taką rangę – dzieci (TD, szkoła podstawowa), młodzież (TM, gimnazjum) i juniorzy (TJ) walczyli w kolejnej rundzie Pucharu Polski Młodzieży (PPM). Startujący w każdej kategorii wiekowej mieli do pokonania trzy etapy. Ponadto impreza zaliczana była do czterech cykli pucharowych: Pucharu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pucharu Borów Tucholskich, Pucharu Kociewia oraz Pucharu Województwa Pomorskiego w Długodystansowych InO. Wyniki zawodów zostaną uwzględnione również w rywalizacji w ramach OrientLigi.

Po raz dziewiąty zawody organizowało Bractwo Czarnej Wody. Ze względu na konieczność przygotowania aż dwunastu odrębnych tras do pomocy w ich budowie zaprosiliśmy przodowników i organizatorów InO z Osieka i Warlubia. Patronat nad imprezą objęli Wójt Gminy Osie Pan Michał Grabski, Przewodniczący Rady Gminy Pan Roman Waśkowski, Nadleśniczowie Nadleśnictw Osie Pan Marek Sobczak i Dąbrowa Pan Artur Karetko oraz Dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego Pan Daniel Siewert. Honorowy patronat nad cyklem Pucharu Borów Tucholskich sprawują Dyrektorzy RDLP w Toruniu Pan Janusz Kaczmarek i w Gdańsku Pan Adam Kwiatkowski, a nad Pucharem Kociewia Starosta Świecki Pan Franciszek Koszowski. Zawody były współfinansowane ze środków województwa kujawsko-pomorskiego, jako, że Bractwo kolejny raz uzyskało grant w konkursie marszałkowskim, oraz ze środków gminy Osie.

Baza zawodów znajdowała się w budynku głównym Zespołu Szkół w Osiu, a stołówka w Jutrzence. Dziewięć tras pieszych krótkich Pucharu Polski zbudowano na terenie między Tleniem i leśniczówką Nowa Rzeka (I etap), Nową Rzeką i Osiem (II etap) oraz Grzybkiem i Osiem (III etap, dla TD dzienny, dla TM i TJ nocny). Początkujący w InO (goście z Koła PTTK przy Szkole Podstawowej nr 5 w Świeciu oraz uczniowie Zespołu Szkół w Osiu) przeszli pod opieka instruktorów z Azymutu (Emilia i Jarosław Malinowscy, Bartosz Adamczyk i Filip Radowski) I etap kategorii TD. Trasy nocne dla zaawansowanych TZ oraz długodystansową trudną TTr przygotowano w lasach od Sobin do leśniczówki Orli Dwór. Trasa kolarska obejmowała tereny między Osiem (zachód), Starą Hutą (północ), Bąkowskim Młynem (wschód) i Czerskiem Świeckim (południe).

W imprezie uczestniczyło prawie 170 zawodników z północnej Polski. Warto podkreślić dużą frekwencję na trasach PPM, szczególnie w kategorii TM.

Tradycyjnie bardzo dobrze wypadli nasi reprezentanci, wygrywając dwie kategorie Pucharu Polski (w tym niespodziewanie w TD, w TJ zabrakło kilku punktów do zwycięstwa). Pechowo startowali oscy rowerzyści („guma” na początku trasy). Odnotowaliśmy też kilka udanych powrotów osiaków na inowskie trasy, a także debiutów w InO.

W Pucharze Polski Młodzieży zwyciężali:
• TD dzieci – Bartosz Czarnowski, Remigiusz Cyrczak i Michał Hinkelmann (Azymut Osie, Szkoła Podstawowa w Osiu)
• TM gimnazjaliści – Jan Cichocki i Paweł Jezierski, 2 miejsce Zuzanna Jakimowicz i Karolina Zielińska (wszyscy Azymut Osie, Gimnazjum w Osiu)
• TJ juniorzy 17-20 lat – Ewelina Majorkiewicz i Bartosz Mróz (52 DH Remus Wałdowo Szlacheckie), 2 miejsce Aleksandra Jezierska i Marcin Różyński, 3 miejsce Julia Aniszewska i Zuzanna Chudecka (wszyscy Azymut Osie).

Zwycięstwa w poszczególnych kategoriach zaawansowania i wiekowych w pucharach regionalnych odnieśli:
• TP (początkujący) – Waldemar Jankowski z Gdańska wspólnie z Anną i Pauliną Malinowskimi z Osia (wbrew nazwie kategorii wszyscy z doświadczeniem w InO), a na tej trasie TD (dzieci) – Antoni Dąbrowski, Maciej Mróz i Kacper Stroński z 52 Drużyny Harcerskiej Remus z Wałdowa Szlacheckiego
• TT niezaawansowani oraz jednocześnie TM gimnazjaliści – Jan Cichocki i Paweł Jezierski (Azymut Osie, Gimnazjum w Osiu), znowu nazwa kategorii niezgodna z umiejętnościami
• TU (juniorzy i seniorzy) – Bartosz Węgrzyński z Torunia i na tej trasie TJ Ewelina Majorkiewicz i Bartosz Mróz z Wałdowa Szlacheckiego.
• TZ zaawansowani – Karol Wroński (Krzaczor Team Gdańsk)
• TTr długodtsyansowa – Marek Paruszewski z Gdańska
• TR rowerowa – Marek Redlarski (Łąg) i Radosław Literski (Czersk).

Zarząd Bractwa Czarnej Wody dziękuje współorganizatorom, bez których nie udałoby się przygotować i przeprowadzić imprezy na dobrym poziomie merytorycznymi logistycznym. Byli nimi – Uczniowski Klub Sportowy Włóczykij Osiek, Rafał Fierek z Gimnazjum w Warlubiu, Nadleśnictwa Osie i Dąbrowa, Wdecki Park Krajobrazowy, Ochotnicza Straż Pożarna w Osiu, Zespół Szkół w Osiu, Klub Imprez na Orientację „Azymut” Osie, Kociewskie Koło PTTK „Budaje” w Osiu, 7 Drużyna Harcerska „Azymut” im. Szarych Szeregów w Osiu i Gminny Ośrodek Kultury w Osiu.

Podziękowania kierujemy również do sponsorów. Finansowo wsparli nas Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Samorząd Gminy Osie oraz Nadleśnictwa Dąbrowa i Osie, a rzeczowo Zespół Szkół w Osiu (baza) oraz Wdecki park Krajobrazowy (informatory i mapy).

Prezes Bractwa dziękuje też wszystkim członkom i sympatykom naszego stowarzyszenia oraz innym osobom, które pracowały przy przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy, promującej naszą małą Ojczyznę i jej mieszkańców.

Wszyscy zaangażowani w prace otrzymają pamiątkowe dyplomy z podziękowaniem.

Protokoły oraz szczegółowe wyniki zawodów można znaleźć poniżej

Następna Impreza na Orientację „Nad Wdą 2018” już za rok. Zapraszamy!!!

 

 

Józef Malinowski

 

Kontakt

Adres:
Bractwo Czarnej Wody
ul. Rynek 2
86-150 Osie
tel. 052 33 29 568

Prezes:
Józef Malinowski
ul. Kopernika 3
86-150 Osie
tel. 530 702 068
bczw@poczta.onet.pl
prezes@bractwoczarnejwody.org.pl