KONKURS „MIESZKAMY I WYPOCZYWAMY NAD WDĄ” – Zestaw zadań nr 8

Dziś dużo pytań – ostatni zestaw. Z tego względu wydłużamy czas odpowiedzi o dwa dni. Nie ma możliwości nadsyłania rozwiązań po tym terminie. Prawidłowe odpowiedzi na zestawy 7 i 8 oraz listy nagrodzonych, w tym za całość konkursu, opublikujemy do 2 grudnia włącznie.

Ostatni zestaw zaprasza do wirtualnego zobaczenia ciekawych miejsc Borów Tucholskich i Kociewia – przyrodniczych i kulturowych. Pytania są tak ustawione, aby prawidłowe odpowiedzi były ułożone alfabetycznie (Uwaga: Przy parku narodowym i rezerwatach alfabetycznie układają się ich nazwy własne). Od całości odbiega pytanie ostatnie.

1. Jeden z najmłodszych parków narodowych Polski, część rezerwatu biosfery o tej samej nazwie. W jego logo można zobaczyć jezioro, sosny i bardzo rzadkiego ptaka – głuszca. W Parku chroni się krajobraz polodowcowy (sandry, rynny jeziorne, obniżenia wytopiskowe) oraz największe w Polsce skupisko wydm śródlądowych.

2. Wieś w dolinie Wisły. W niej Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny miejscowego Zespołu Parków z drewnianą chałupą podcieniową z 1770 roku zbudowaną przez osadników holenderskich (prześladowanych u siebie menonitów – odłam protestantyzmu). Obok sad ze starymi odmianami jabłoni.

3. Najstarszy rezerwat przyrody w Polsce. Jedno z największych w Europie naturalnych stanowisk cisa pospolitego. Ulubione miejsce pracy malarza Leona Wyczółkowskiego.

4. Rezerwat ścisły we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Obejmuje cztery śródleśne jeziorka i otaczające je torfowiska z rzadką roślinnością wodną i torfowiskowo-bagienną. Rosną tu m.in. trzy gatunki drapieżnej rosiczki.

5. Osada z akweduktem, skrzyżowanie Czerskiej Strugi (płynie dołem) z Wielkim Kanałem Brdy (płynie górą). Budowla powstała w połowie XIX wieku w celu nawadniania łąk.

6. Niewielkie miasto w widłach Wisły i Wierzycy, z zachowanym gotyckim układem zabudowy oraz zamkiem krzyżackim, w którym odbywają się historyczne imprezy plenerowe. Obok barokowy pałac z 1674 roku.

7. Rezerwat przyrody utworzony na otoczonym przez potężne zakole Wdy półwyspie, łączącym się z resztą „lądu” bardzo wąskim przesmykiem. Urozmaicona rzeźba, terasy rzeczne, las mieszany ze starymi drzewami. Liczne porosty.

8. Wieś w gminie Brusy z modrzewiowym kościołem z 1650 roku, zabytkowe wyposażenie wnętrza. W pobliżu kamienne kręgi i kurhany z początku naszej ery.

9. Rezerwat przyrody w Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Obejmuje zbocza doliny Wisły z dolinkami erozyjnymi i unikatową roślinnością kserotermiczną (sucholubną), występującą normalnie na stepie. Najcenniejszą rośliną jest ostnica Jana. W ramach ochrony prowadzi się m. in wypas owiec wrzosówek.

10. Wieś nad Wierzycą. Na wzniesieniu rekonstrukcja grodziska z XI wieku, z Muzeum Mitologii Słowiańskiej oraz licznymi usługami turystycznymi.

11. Niedużę miasto z gotyckim zespołem klasztornym. W katedrze obrazy Hermana Hana. W muzeum cenne zabytki sztuki sakralnej i jedyna w Polsce Biblia Gutenberga. Na cmentarzu m. in. grób ks. Bernarda Sychty.

12. Duże (ponad 14 km²) i bardzo głębokie (ponad 68 m) jezioro, zwane Kaszubskim Morzem Tworzy krzyż złożony z kilku rynien polodowcowych, wypełnionych wodą. Jest centrum parku krajobrazowego.

13. Wieś z jedną z dwóch na Pomorzu kalwarią. Kaplice, stacje drogi krzyżowej, pustelnia. We wsi Muzeum Ziemi Zaborskiej, Turnieje Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia oraz Międzynarodowy Festiwal Folkloru.

14. Osada nad Jeziorem Borzechowskim z najstarszym w Polsce arboretum (ogrodem dendrologicznym). Kolekcja kilku setek gatunków drzew i krzewów, w tym wielu bardzo cennych. W ogrodzie szkółka drzew i krzewów ozdobnych.

15. Wda ma 198 km długości. Jaka jest natomiast odległość w prostej linii źródeł rzeki (jezioro Krążno) od jej ujścia w Świeciu?

Zgodnie z regulaminem odpowiedzi należy nadsyłać na adres mailowy: bczw@poczta.onet.pl lub prezes@bractwoczarnejwody.org.pl z wpisem w temacie „Konkurs Wda – zestaw 8”. Czas na odpowiedź do czwartku 28 listopada włącznie.

Każda nadesłana odpowiedź powinna zawierać: nazwisko, imię i wiek autora oraz dokładny adres zamieszkania.

LISTA NAGRODZONYCH ZA ODPOWIEDZI NA 6 ZESTAW PYTAŃ

1. Gąsiorowska Joanna (Osie, woj. kujawsko-pomorskie)

2. Kiryjczuk Karolina (Kraków)

3. Kotłowska Viktoria (Gdańsk)

4. Kowalewska Julia (Chełmża, woj. kujawsko-pomorskie)

5. Orlikowska Paulina (Osie, woj. kujawsko-pomorskie)

6. Piechna Małgorzata (Ciechanów, woj. mazowieckie)

7. Roguska Lena (Gdańsk)

8. Sokołowska Sylwia (Wałkowiska, woj. kujawsko-pomorskie)

Odpowiedzi nadesłało 129 osób. Nagrody książkowe funduje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Bractwo Czarnej Wody i Wdecki Park Krajobrazowy.

MIESZKAMY I WYPOCZYWAMY NAD WDĄ Zestaw 6 – Odpowiedzi

KOMENTARZ autora pytań:

1. Niektórzy odpowiadający podawali nazwy np. bielik zwyczajny, gacek wielkouchy, rzekotka drzewna, żmija zygzakowata, lipień pospolity, szczupak pospolity, topola osika, choć nie mieszczą się one w kratkach krzyżówki. Ponieważ jednak w zadaniu nie stwierdzono wyraźnie, że odpowiedź ma charakter krzyżówkowy, czyli należy podać tylko ten wyraz, który można wpisać w kratki, taką wersję też uznajemy.

2. Pojedyncze odpowiedzi na pytanie 4. podawały nazwę „nocek”. Odpowiada to większości treści opisu, pasuje do kratek krzyżówki i hasła. Jednak nocek nie jest określany jako wielkouch.

3. Podany przez kilka osób wyraz „nietoperz” nie pasuje ani ilością liter do krzyżówki, ani do ostatecznego hasła.

4. Pstrąg, którego wymieniły dwie osoby, też nie pasuje do hasła krzyżówki. Ponadto jego nazwa nie przypomina drzewa miododajnego, czyli lipy.

· Kolejny raz wylosowano dwie dodatkowe nagrody. Dzięki temu 52 osoby zdobyły książki.

1%
Przekaż 1% naszej organizacji
„Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP”
Zielony Punkt Kontrolny

Kontakt

Adres:
Bractwo Czarnej Wody
ul. Rynek 2
86-150 Osie
tel. 052 33 29 568

Prezes:
Józef Malinowski
ul. Kopernika 3
86-150 Osie
tel. 530 702 068
bczw@poczta.onet.pl
prezes@bractwoczarnejwody.org.pl