Audycje o profesorze Alfonsie Hoffmannie

Bractwo Czarnej Wody od początku swej działalności popularyzuje wybitnych Pomorzan, których życiowe czy zawodowe losy związane są z gminą Osie, powiatem świeckim, Borami Tucholskimi, Wdą (Czarną Wodą). Do takich postaci z pewnością należy prof. inż. Alfons Hoffmann. Po latach zapomnienia wzrasta zainteresowanie dokonaniami zawodowymi i społecznymi Profesora, do czego przyczyniły się także działania popularyzatorskie Bractwa prowadzone samodzielnie jak i we współpracy z Wdeckim Parkiem Krajobrazowym oraz Eneą Wytwarzanie w Samociążku.

W czerwcu bieżącego roku aż dwie pomorskie rozgłośnie radiowe wyemitowały audycje poświęcone prof. Alfonsowi Hoffmannowi.

Jako pierwsze, 8 czerwca, śladami człowieka, który zelektryfikował Pomorze podążyło Radio Pomorza i Kujaw w blisko godzinnej audycji redaktora Michała Zaręby „Wieczorne PiKsele”. Audycję można odsłuchać pod tym adresem: http://www.radiopik.pl/144,127,8-czerwca-2017. Z kolei Radio Gdańsk wyemitowało 12 czerwca w cyklicznym programie „Fabryka Reportażu” półgodzinny reportaż redaktor Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot zatytułowany „Ludzki Pan”. Znajdziemy go pod tym linkiem internetowym: http://radiogdansk.pl/audycje-rg/fabryka-reportazu/item/61791-fabryka-reportazu-jak-alfons-hoffman-stworzyl-propagande-elektrycznosci.

Warto posłuchać obydwu audycji, by dowiedzieć się więcej o życiu prywatnym, działalności społecznej i dokonaniach zawodowych prof. Alfonsa Hoffmanna, któremu powiat świecki zawdzięcza zwiększoną atrakcyjność turystyczną dzięki utworzeniu dwóch sztucznych zbiorników zaporowych o łącznej powierzchni 540 hektarów, przede wszystkim jednak przyspieszony rozwój gospodarczy w okresie dwudziestolecia międzywojennego – ze względu na wzmożoną elektryfikację – i blisko 500 miejsc pracy: w Fabryce Grzejników Elektrycznych w Gródku, elektrowniach wodnych w Gródku i Żurze, gródeckich laboratoriach i warsztatach remontowo-produkcyjnych. Te ostatnie, już w okresie powojennym, przekształciły się w Zakłady Remontowe Energetyki Oddział w Gródku, w których zatrudnienie znalazło kilkuset (od trzystu do dziewięciuset w zależności od okresu czasowego) mieszkańców powiatu świeckiego, głównie z gmin: Drzycim, Osie, Jeżewo, Lniano.

W obydwu audycjach wystąpili między innymi: Mariusz Żebrowski z Muzeum im. Władysława Łęgi w Grudziądzu, prof. Dariusz Świsulski i prof. Jacek Marecki z Politechniki Gdańskiej, Marek Wyżlic z Oddziału Stowarzyszenia Elektryków Polskich w Toruniu, Lidia Zuba z Energa-Operator SA i toruńskiego Archiwum Historycznego Elektroenergetyki Polskiej, prof. Józef Borzyszkowski z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Mieczysław Hering z Politechniki Warszawskiej, Tomasz Hoffmann – wnuk prof. Alfonsa Hoffmanna, Daniel Siewert z Wdeckiego Parku Krajobrazowego, Józef Malinowski i Mariusz Chudecki z Bractwa Czarnej Wody.

 

Kontakt

Adres:
Bractwo Czarnej Wody
ul. Rynek 2
86-150 Osie
tel. 052 33 29 568

Prezes:
Józef Malinowski
ul. Kopernika 3
86-150 Osie
tel. 530 702 068
bczw@poczta.onet.pl
prezes@bractwoczarnejwody.org.pl